Garrett College Awards Degrees at May Commencement

Garrett College has announced its class of 2017 graduates. Garrett’s graduates were part of the nearly 111 students who participated in the May Commencement ceremony, recognizing degrees conferred throughout the academic year.

The degrees awarded include Associate in Arts (AA), Associate of Science in Engineering (ASE), and Associate in Applied Science (AAS), and one certificate. These conferrals include:

AA, Arts & Sciences: Fine & Performing Arts LeVar S. Lewis Jr., Baltimore; Haley S. Guillot, Magna Cum Laude, McHenry; Adam T. Schoch, Summa Cum Laude, Oakland.

AA, Arts & Sciences: Psychology – Bethany A. Beeghly, Accident; Kelsey D. Birmingham, Cum Laude, Glen Burnie; Kelsie E. Moquin, Cum Laude, Grantsville; Lorianne M. Kestner, McHenry; Kelsi D. Reed, and Kirsten R. Welch, Summa Cum Laude, both of Oakland; and Chantelle J. Friend, Bruceton Mills, W.Va.

AA, Arts & Sciences: Social/Behavioral Sciences Fatima Jalloh, Bowie; Ross M. Clapsaddle, McHenry; Kieran R. Broadwater, Oakland; Ashley R. Walters, Magna Cum Laude, Swanton; Morgan T. Smith, Homer City, Pa.

AA, Arts & Sciences: Social/Behavioral Sciences Social Work Courtney T. Maust, Magna Cum Laude, Accident; Carly A. McCormick, Grantsville; Megan L. Shaffer, Oakland; and Jamal J. Taylor, Washington, DC.

AA, Arts & Sciences: Mathematics/Science– Scott H. Brenneman, Summa Cum Laude; Katherine F. Carpenter, Summa Cum Laude, and Allison R. Riesco, Summa Cum Laude, all of McHenry; Madison P. Cooper, Summa Cum Laude, Cory E. Hershman, Magna Cum Laude, Elaine R. Marple, Summa Cum Laude, and Autumn S. Miller, Magna Cum Laude, all of Oakland; and Malik A. Tunc, France.

AA, Business Administration – Jaquan M. Parker and Lamar T. Prilliman, both of Baltimore; Hunter L. Friend, Friendsville; Kudzanayi S. Chikerema, Lantham; Gale A. Hetrick, Cum Laude, and Cassondra L. Hoffman, Summa Cum Laude, both of Mt. Lake Park; Jacob A. Cannon, Cum Laude, Cora J. Cullers, Cum Laude, Megan Custer, Greyson A. Messenger, Amy Y. Skidmore, Summa Cum Laude, Cory J. Sturm, Phillip D. Warnick, and Rachel G. Warnick, Cum Laude, all of Oakland; Cristey D. Kordyban, Summa Cum Laude, and Monica N. Zeigler, Summa Cum Laude, both of Swanton; Tyler B. Ray, Pompano Beach, Fla.; and Abdul J. Musa, Magna Cum Laude, and Osezua U. Osunbor, both of Nigeria.

AA, General Studies – Paige L. Carr and Angie Cooper, both of Accident; Douglas R. Beitzel, Magna Cum Laude, Brianna N. Buckel, Derek L. Silbaugh, all of Grantsville; Angela R. Guthrie, Cum Laude, and Marcus Paige, Kitzmiller; John L. Fetchko, McHenry; Christine R. Woodward, Mt. Lake Park; Alex D. Anderson, Justin L. Bittinger, Magna Cum Laude, Ryan E. Cosner, Alicia N. Harpole, Summa Cum Laude, Sarah E. Miller, Kaya L. Rinker, Summa Cum Laude, all of Oakland; Amirah C. Burnett, Randallstown; Destinee L. Fulk, Grace E. Hoffman, Hannah S. O’Brien, Shay Lynn R. Tasker, Summa Cum Laude, all of Swanton; Miguel Rodriguez, Brooklyn, NY; De’Shae J. Lee, Altoona, Pa.; Jaki Clanton, Petersburg, Va.; and Jake R. Byng-Forgrave, Canada.

AA, Teacher Education: Elementary Education – Rachel K. McKinney of Frostburg.

AA, Teacher Education: Elementary Education– Donesha T. Lungren, Cum Laude, of Silver Spring.

ASE, Electrical Engineering – Nicholas A. Perry, Cum Laude, of Oakland.

AAS, Adventure Sports Management – Jonathan D. Hudson, Magna Cum Laude, Baltimore; Sean Jorgenson, Katherine A. Soltysiak, Cum Laude, both of Bel Air; Daniel B. MacFarland Jr., Cum Laude, Easton; Kyle D. Rouse, Cum Laude, McHenry; Kenneth Barr, North Canton, Ohio; Lane A. Maust, Andrew J. Miller, Cum Laude, and Kyle D. Pattison, all of Meyersdale, Pa.; Callan S. Hower, Alexandria, Va.; and Katherine E. Minetree, Cum Laude, Burlington, Vt.

AAS, Business and Information Technology: Business Management & Entrepreneurship – Sean J. Gutterman, Ellicott City; David B. Edelen, and Remington G. Sweitzer, both of Oakland; Mitchell A. Dolan, Swanton; Shakayla A. McAllister, Washington DC; and Mitchell J. Davis, Parkersburg, W.Va.

AAS, Business and Information Technology: Computer Applications for Business– Alexander G. VanSickle, Bloomington; and Cindy A. Lowdermilk, Summa Cum Laude, Friendsville.

AAS, Business and Information Technology: Graphic/Web Design -  Jeffrey E. Beal, Magna Cum Laude, of Swanton.

AAS, Business and Information Technology: Network Administration– Gerald Matthews Jr., and Kaaron D. Williams, both of Baltimore; Justin D. Ball, Cum Laude, Swanton; and Larissa M. Meyers, Addison, Pa.

AAS, Cybersecurity – Khalil A. Davis, Baltimore; Brage A. Friend, Keeton Taylor, Cum Laude, and Austin A. Reckart, all of Oakland; Steven L. Paugh, Swanton; and Jericho C. Gregory, Kingwood, W.Va.

AAS, Natural Resources and Wildlife Technology– Laura J. Tarbox, Barton; Frederick R. Gifford, McHenry; Josiah G. Freese, Summa Cum Laude, Mount Airy; Collin R. Lewis, Oakland; Marinea R. Heindel, Tall Timbers; Eric T. Bates, Whiteford; Blake M. Barker, Keyser, W.Va.; and Damian F. Hawkins, Reedsville, W.Va.

Certificate, Graphic & Web Design – John A. Colosi, of Swanton.
LiveZilla Live Chat Software